אילת מספרת על העבודה להנצחת זכרו של יורם הרפז ז"ל

"יצרתי קשר עם אחותו של יורם הרפז ז"ל, אליקה בגון, אשר סיפרה לי על חייו וביחד עברנו על תמונות וכתבות שנכתבו אודותיו.

התברר לי שיורם היה ילד שאהב טיסנים והגשים את חלומו להיות טייס קרב ובסוף עבד כטייס ב"אל על".  בהתחלה חשבתי להנציח את יורם בציור אבל אט אט התגבש במוחי הרעיון  להנציח את זכרו באמצעות יצירה מחימר. דמותו של יורם מופיעה בתוך ספירלה חלולה ובתוכה אגרטל עם עם מטוסים קטנים במקום פרחים. הפסל מביא לידי ביטוי את אהבתו של יורם למטוסים, אהבה אותה זכה להגשים כשהפך לטייס קרב.

אליקה, אחותו של יורם, שהיתה שותפה להתהליך החשיבה, הציעה שאוסיף את טיל ההוק שגרם למותו." 

ceramic art1

סיפור חייו של רס"ן יורם הרפז ז"ל

יורם הרפז נולד ב- 22.1.1942 בתל אביב, בן ליהושע ופלה. הוא סיים את לימודיו בבית הספר הדתי "בילו" בתל אביב וכן את הלימודים התיכוניים בבית הספר התיכון עירוני א'. כבר מגיל צעיר גילה התעניינות רבה בתחום הטיס ובהתאם לכך הצטרף לגדנ"ע-אויר  וכן השתייך לקלוב התעופה בסניף תל אביב.

כשגויס לצה"ל באוגוסט 1960 היה ברור לו לאן ילך ומה רצונו לעשות. הוא ידע את הקשיים בדרכו של פרח טיס והיה מוכן להם, ואפילו עודד חברים אחרים בימים קשים. לאחר שסיים קורס טיס הכשיר חניכים חדשים בבית הספר לטיסה ולאחר שחרורו מן הצבא הפך לטייס אזרחי בחברת "אל-על".

ערב מלחמת ששת הימים נקרא לשרת במילואים והיה פעיל במבצעי חיל האויר. ביום הראשון לקרבות, ב-5.6.1967 נפל בדרום הארץ עם מטוסו והוא בן 25 בלבד. כעבור כמעט שנה נמצאה גופתו ע"י רב סרן בן אלקנה באחת הוודאיות באיזור ים המלח ועצמותיו הועברו למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.